50-54 dzień – Pobyt w Međugorje (Bośnia i Hercegowina) i powrót do Polski – 12-16.08.2023

🙏Pielgrzymi pobudzeni przykładem Maryi „Gwiazdy Ewangelizacji” i świętych, którzy pełnili rozliczne ewangeliczne dzieła, wracają do swych środowisk pełni nowego zapału apostolskiego.
🙏Sami więc, jeśli tylko dobrze wykorzystają dar pobytu w sanktuarium, mają szansę stawać się czynniejszymi ewangelizatorami poprzez słowa i czyny.

🔥Nasi Pielgrzymi, finalnie, informują nas z kolejnych dni pobytu w Međugorje:

😀W dniu 12.08 – wspólnie odmówiliśmy Różaniec Święty, udając się na Wzgórze Objawień Podbrdo (miejsce pierwszych objawień) oraz spędziliśmy wieczór na modlitwie poczynając od godziny 18:00.

😀W dniu 13.08 – wspólnie odprawiliśmy Drogę Krzyżową, idąc na Górę Krzyż (Križevac), gdzie na miejscu również odmówiliśmy Różaniec Święty. Wieczór spędziliśmy, również, na modlitwie poczynając od godziny 18:00, z wystawieniem Najświętszego Sakramentu.

😀W dniu 14.08 – rankiem udzieliliśmy wywiadu dla “Radio Međugorje”. Następnie, zwiedzaliśmy Međugorje oraz uczestniczyliśmy w objawieniach Matki Bożej, które miały miejsce na zamku Nancy i Patricka.

😀W dniu 15.08 – uczestniczyliśmy w polskiej Mszy Świętej o godzinie 11:00, następnie byliśmy na objawieniach prywatnych w kaplicy u widzącej.

😀W dniu 16.08 – po porannej Mszy Świętej o godzinie 7:00, pierwsza część naszej grupy udała się w drogę powrotną do Polski do swoich domów, a druga – jeszcze została na miejscu (wróci w późniejszym terminie).

👋To tyle, … i aż tyle.

🙏Panu Bogu Najwyższemu dziękujemy za moc otrzymanych Łask Bożych w trakcie całej pielgrzymki, chwil piękna otaczającej nas natury, emocji i wzruszeń oraz bliską nam ludzką życzliwość i wszelkie dobro, które nas w trakcie pielgrzymowania spotkało.

🙏A Maryi, Naszej Mamie Niebieskiej, dziękujemy, że doprowadziła nas tutaj, pod krzyż na Górze Križevac (“Oto syn Twój. Oto Matka Twoja”) oraz za wszelką opiekę pod Jej Matczynym Płaszczem.

🙏Panie Jesteś Niezmierzony i Nieodgadniony w Swoich Łaskach:

🙏Dziękujemy Ci, Ojcze nasz,
🙏Za życie i za wiarę,
🙏Którą nam poznać dałeś,
🙏Przez Jezusa Syna Twego,
🙏Tobie chwała na wieki.

🔥P.S. Pragniemy poinformować Was jeszcze, że zamówiona jest Msza Święta za wszystkich dobroczyńców pielgrzymki, która najprawdopodobniej odbędzie się we wrześniu br. Szczegóły prześlemy w późniejszym terminie.

🙏Jeszcze raz WIELKIE BÓG ZAPŁAC ZA WSZYSTKO.

🙏Z Panem Bogiem i Maryją.

🌺Niech Maryja otacza Was wszystkich Płaszczem Swojej miłości, a Pan Jezus błogosławi na każdy dzień codziennego trudu.🌺

49 dzień – U celu naszej pielgrzymki – Međugorje (Bośnia i Hercegowina) – 11.08.2023

🙏Dziś Maryja, która osiągnęła cel wędrówki, zasiadając u boku swego Syna, w Jego chwale „opiekuje się braćmi swego Syna, pielgrzymującymi jeszcze i narażonymi na niebezpieczeństwa i trudy, dopóki ni zostaną doprowadzeni do szczęśliwej ojczyzny” (KK 62).
🙏Jej wstawiennictwo wyprasza dary wiecznego zbawienia.
🙏Opiekuje się Ona ziemskimi drogami wierzących, ciągle narażonych na niebezpieczeństwa odejścia od wierności, ulegania pokusom grzechu, a więc zagrożonym zejściem na fałszywe ścieżki.

🔥Nasi Pielgrzymi donoszą:

😀Witajcie.
😀Dziś przeszliśmy ostatnie 30 km, ostatni odcinek pielgrzymiej drogi do naszego celu.
😀Dzień rozpoczęliśmy, jak co dzień, od porannej modlitwy i ruszyliśmy w drogę, aby dotrzeć do Međugorje.
🙏W południe odmówiliśmy Anioł Pański i dalej w drogę.
😀Wieczorem przybyliśmy do Međugorje, gdzie na miejscu rozlosowaliśmy między sobą noclegi. Następnie, udaliśmy się na wieczór modlitewny: Różaniec Święty wraz ze Mszą Świętą oraz Adoracją Jezusa Eucharystycznego.

👋Pozdrawiamy Was z Međugorje.

😀To już koniec naszych codziennych relacji z naszej pielgrzymki z Niepokalanowa do Međugorje. Może jeszcze za kilka dni przedstawimy relację z Međugorje…

😀Dzięki BOGU i MARYI, jesteśmy u naszego celu – Međugorje.

👋Pozdrawiamy Was i dziękujemy Wam, że byliście z nami codziennie, podczas naszego pielgrzymiego trudu oraz wspieraliście nas modlitwą i dobrym słowem.

🙏BÓG ZAPŁAĆ ZA WSZYSTKO.

🙏NIE WAM WSZYSTKIM PAN BÓG BŁOGOSŁAWI. 🙏🙏🙏

🙏Z PANEM BOGIEM I MARYJĄ. 🙏🙏🙏

🙏TOTUS TUUS.

🙏”Wszechmogący Wieczny Boże, Ty niegdyś dla ludu wędrującego przez pustynię byłeś wodzem i drogą, otaczaj opieką tych wszystkich, którzy podjęli się trudu pieszej pielgrzymki, daj im szczęśliwie dojść do Tronu Królowej Nieba i Ziemi i dopomóż bezpiecznie powrócić do domów.
Najlepszy nasz Ojcze Ty przez Jezusa Chrystusa w Duchu Świętym prowadzisz do siebie swój Kościół Pielgrzymujący na ziemi, dozwól abyśmy Ciebie szukali ponad wszystko i zawsze kroczyli w naszej ziemskiej pielgrzymce drogą Twoich przykazań.
Panie nieba i ziemi, Ty nam dałeś Najświętszą Marię Pannę jako wzór do naśladowania. Spraw abyśmy w Nią wpatrzeni, postępowali drogą nowego życia.” AMEN.

48 dzień – Nocleg w Tihaljina. Jutro już cel naszego pielgrzymowania … (Bośnia i Hercegowina) – 10.08.2023

🙏U celu pielgrzymki, stając przed Bogiem na modlitwie w miejscu świętym i biorąc udział w liturgii, pielgrzymi doświadczają, iż mimo różnic stanu i pochodzenia, są braćmi w Chrystusie.

🔥Nasi Pielgrzymi informują:

😀Witajcie.

😀W dniu dzisiejszym przeszliśmy 35 km. Po drodze zaprosiła nas pewna Chorwatka na poczęstunek i chwilkę odpoczynku.

🙏Chwała Najwyższemu Bogu za dobrych ludzi.

😀Do naszego posiłku dołączył też inny wędrowiec – pasikonik.

🙏Po posiłku, wspólnie z Panią odmówiliśmy Anioł Pański i ruszyliśmy w dalszą naszą, pielgrzymią drogę.

😀Dzisiaj mieliśmy zaplanowany nocleg w Tihajlina. Od tego noclegu pozostaje nam jeszcze do przejścia do Međugorje ok. 30 km (już blisko…).

😀Przy organizowaniu dzisiejszego noclegu mieliśmy dużo propozycji do wyboru😀. Mogliśmy skorzystać z noclegu już 2 km przed Tihajlina, u pewnej Bośniackiej kobiety, która zaproponowała nam kawę i nocleg, bądź w samej Tihajlinie, gdzie nasz kierowca również zorganizował dla nas nocleg.

😀Ostatecznie wybraliśmy miejsce na nocleg przy parafialnym Kościele pw. Dziewicy Maryi i Św. Eliasza w Tihajlina.

🙏Jeszcze o godzinie 15:00 uczestniczyliśmy w polskiej Mszy Świętej w kościele. Na naszej Mszy Świętej uczestniczyła również polska pielgrzymka, dlatego była w języku polskim.

🙏Panie, Ty jesteś wielki, Ty jesteś Bogiem, Ty jesteś Ojcem. Dzięki Ci wielkie za wszystko co dla nas robisz.

👋Pozdrawiamy was. Do następnej relacji z Međugorje.

🙏Z Panem Bogiem i Maryją,

47 dzień – Ostatnia noc na ziemi chorwackiej – Drum (Chorwacja) – 9.08.2023

🙏Już podczas drogi ku sanktuarium pątnicy mają okazję doświadczania głębszej wspólnoty z braćmi. Wspólne pokonywanie drogi stwarza liczne okazje do świadczenia wzajemnej pomocy. W podróży człowiek bardziej niż gdzie indziej uświadamia sobie własną ograniczoność i konieczność współdziałania. Zauważa więc potrzebę bycia razem i przyjęcia drugiego człowieka jako współtowarzysza podróży.

🔥Nasi Pielgrzymi donoszą:

😀Witajcie.
😀Dziś przeszliśmy około 30 km. Nocleg mieliśmy nagrany już wcześniej, u gospodarza w Drum. Ten gospodarz dał nam jeszcze wcześniej do siebie namiar, bodajże, podczas naszego drugiego lub trzeciego dnia pielgrzymowania po ziemi chorwackiej. Nocleg u niego i jego rodziny mieliśmy zapewniony w domach prywatnych w Imotski.

😀W trakcie marszu, po drodze dobrzy ludzie zaprosili nas do siebie do baru na kawę. Było bardzo miło.

😀Na horyzoncie widzimy już granicę z Bośnia i Hercegowiną.

😀Jutro podejmiemy próbę przejścia granicy na małym lokalnym przejściu granicznym w Sebisina. Jutrzejszy dzień wszystko wyjaśni.

👋Do zobaczenia przy kolejnych relacjach.
🙏Z Panem Bogiem i Maryją.

46 dzień – Modlitwa i uczta u księdza w Cista Provo (Chorwacja) – 8.08.2023

🙏Pielgrzymka ma prowadzić do głębszego doświadczenia kościelnej wspólnoty i swoistego nowego jej odkrycia, które prowadzi do aktywniejszej partycypacji w jednym Ciele Chrystusa. Centralnym momentem przeżywania wspólnoty jest liturgia celebrowana w świętych miejscach.

🔥Nasi Pielgrzymi informują:

😀Dzisiaj dotarliśmy do wsi Cista Provo. Przeszliśmy 33 km. Nocleg zorganizowaliśmy sobie u księdza na plebanii przy Kościele pw. Św. Piotra. Ksiądz, gdy nas zobaczył i poznał cel naszej pielgrzymki, od razu udostępnił nam miejsce na nocleg na plebanii oraz zaserwował nam obiad.

😀O godzinie 19:00 uczestniczyliśmy jeszcze we Mszy Świętej w kaplicy, bo kościół jest w remoncie.

🙏Panie, Ty jesteś wielki, Ty jesteś Bogiem, Ty jesteś Ojcem.

👋Pozdrawiamy Was i pozostawiamy z Bożym błogosławieństwem.

45 dzień – Eucharystia w Sinj oraz Turjaci (Chorwacja) – 7.08.2023

🙏Pielgrzymi wędrując do sanktuariów rozchodzą się na drogi świata. Tam dają świadectwo Chrystusowi. Przykładem owego dobrego świadectwa mogą być zwłaszcza pielgrzymki piesze, gdy liczni pątnicy spotykają się osobiście z mijanymi po drodze mieszkańcami wiosek i miast. Mają oni wiele okazji ku temu, by swą postawą, słowem i modlitwą rozgłaszać po drogach Ewangelię.

🔥Nasi Pielgrzymi donoszą:

😀Witajcie.

😀Dziś przeszliśmy około 25 km. Po drodze, w Sinj o godzinie 9:00, uczestniczyliśmy we Mszy Świętej. W mieście widoczne są zabytki historyczne, a także pamiątki z wojny o niepodległość Chorwacji, m.in. murale upamiętniające ofiary Bitwy o Vukovar z 1991 roku.

😀W ciągu dnia na trasie mieliśmy trochę słońca, trochę deszczu.

😀Po południu dotarliśmy do Turjaci (wsi w Chorwacji, w żupanii splicko-dalmatyńskiej, w mieście Sinj). Nocleg mieliśmy w budynku przy Kościele pw. Św. Antoniego z Padwy (Crkva sv. Ante Padovanskog). Około godziny 18:00 skorzystaliśmy ponownie z Sakramentu Eucharystii.

🙏Panie Boże, dziękujemy Ci za Twój dar niewypowiedziany – dar Eucharystii.

👋Serdecznie Was pozdrawiamy.

🙏Z Panem Bogiem i Maryją.

44 dzień – Eucharystia w Maljkovo, a nocleg w Potravlje (Chorwacja) – 6.08.2023

🙏Pielgrzymi, podobnie jak uczniowie Pańscy, są wysłannikami Dobrej Nowiny.

🔥Nasi Pielgrzymi informują:

😀Witajcie.

😀W dniu dzisiejszym założyliśmy sobie plan, aby przejść ok. 40 km i dojsć do miejscowości Sinj, w brew naszemu, niedzielnemu porządkowi, kiedy to przechodzimy zazwyczaj ok. 20 km. Przebycie mniejszej ilości kilometrów w niedzielę pozwala nam lepiej święcić dzień Święty.

😀Tym czasem, idąc według nowego planu, zamierzonymi szlakami, po drodze wstąpiliśmy do napotkanego kościoła w Maljkovo, gdzie okazało się, że jest Msza Święta o 9:00 rano. Bardzo się ucieszyliśmy, gdyż wcześniejsze uczestniczenie w Eucharystii pozwoliłoby nam nie przekraczać zamierzonego dystansu i zmieniania niedzielnej tradycji.

🙏Chwała Panu. Nieodgadnione są Twoje ścieżki Panie.

🙏Pan BÓG pozwolił nam pięknie święcić dzień Święty – niedzielę. JEMU chwała na wieki.

😀W tej miejscowości spotkaliśmy też pewną kobietę, z opowieści której wynikało, że była 4 lata na wolontariacie w Polsce u sióstr zakonnych w Warszawie. W trakcie rozmowy Chorwatka wyjawiła nam również, że darzy szacunkiem księdza Dominika Chmielewskiego oraz wspólnotę – Wojowników Maryi.

🙏Nieodgadnione są ścieżki Twoje, Panie.

😀Pani zaprosiła nas do siebie na posiłek i nocleg, do miejscowości Potravlje.

🙏Panie Boże, dziękujemy Ci za okazywane nam wszelkie dobro od napotkanych ludzi – za TWOJE DOBRO.

🙏Niech będzie uwielbione Twoje Imię na wieki.

👋Pozdrawiamy Was i do następnej relacji z pielgrzymki.

🙏Z Panem Bogiem i Maryją.

43 dzień – Dzień niekończącej się, niesamowitej ulewy (Chorwacja) – 5.08.2023

🙏Osiągnięcie celu pielgrzymki jest dla pątników źródłem radości.

🙏Im większe były trudy i doświadczenia drogi, tym mocniejsze staje się doświadczenie radości.

🙏U celu wszystko idzie w zapomnienie. Pozostaje szczęśliwa świadomość osiągnięcia pragnień.

🔥Nasi Pielgrzymi donoszą:

😀Witajcie.

😀Dzisiejszy dzień kwitujemy krótko – ciągnąca się, niesamowita ulewa.

😀W części dnia zlał nas deszcz do “suchej nitki”. Ulewy nie udało się, nawet, przeczekać w spokoju w przydrożnym pustostanie.

😀Nocowaliśmy w szatniach klubu sportowego w miejscowości Vrlika, mieście w Chorwacji, w żupanii splicko-dalmatyńskiej.

🙏Przed noclegiem modliliśmy się też w miejskim kościele.

😀Nasze przemyślenia:

😀Do tej pory wszyscy, przypadkowi, napotkani ludzie (zesłani nam przez Ducha Świętego), którym przedstawialiśmy naszą sytuację, zawsze, jak do tej pory, sami organizowali nam noclegi lub gdzieś dzwonili, aby je zorganizować. To było i jest niesamowite, jak człowiek w potrzebie uzyskuje pomoc od innych, obcych ludzi.

🙏To BÓG mu ją udziela. PANIE jesteś Wielki i niesamowity.

🙏Wówczas (nasza) wiara w ludzi, w BOGA rośnie i uzmysławia nam, “jak wielkie rzeczy przygotował Bóg tym, którzy Go (red.: zwłaszcza) miłują” (1 Kor 2, 9). Piękne.

🙏Z Psalmu 8:

🙏“… czym jest człowiek, że o nim pamiętasz, i czym – syn człowieczy, że się nim zajmujesz?

🙏Uczyniłeś go niewiele mniejszym od istot niebieskich, chwałą i czcią go uwieńczyłeś.

🙏Obdarzyłeś go władzą nad dziełami rąk Twoich; złożyłeś wszystko pod jego stopy:…

🙏O Panie, nasz Panie, jak przedziwne Twe imię po wszystkiej ziemi!”

😀W dniu dzisiejszym, dobrzy ludzie podarowali nam tacę jedzenia, więc jest super, huraaa. Dzięki Ci Panie.

😀Przed spaniem mogliśmy skorzystać z gorącego prysznica, którego tak bardzo potrzebowaliśmy (od kilku dni go nie mieliśmy).

👋Pozdrawiamy Was gorąco.

🙏Z Panem Bogiem.

42 dzień – Uroczysta Msza Święta w Knin (Chorwacja) – 4.08.2023

🙏Przed pielgrzymami otwiera się szansa odkrywania na nowo swej chrześcijańskiej tożsamości.
Słuchając słowa Bożego, spotykając się z żywym Bogiem, sami niejako „wbudowują się w Chrystusa” – pogłębiają więź z Nim – jako żywe kamienie, żywej świątyni. Mają szansę powracania do korzeni swej wiary. Dokonując głębokiego nawrócenia, odkrywają głębiej swoją chrześcijańską godność.

🔥Nasi Pielgrzymi informują:

😀Witajcie.
😀Do Međugorje coraz bliżej, już mniej niż 200 km. 🙏Bogu niech będą dzięki.
😀Kolejne kilometry przemierzaliśmy kamienistymi szlakami wzdłuż rzek oraz asfaltową drogą. Przez kilka kilometrów towarzyszył nam psi wędrowiec. Dziś przeszliśmy ok. 35 km.
😀Dzisiejszy nocleg mieliśmy w miejscowości Knin (wł. Tenin, węg. Tinin, serb. Kнин) – mieście w Chorwacji, w żupanii szybenicko-knińskiej), w sali przy kościele.
😀O godzinie 19:00 uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy Świętej z okazji Święta Chorwacji (Dnia Zwycięstwa i Dziękczynienia) w Kościele pw. Matki Bożej Wielkiego Chorwackiego Przymierza Chrztu (Crkva Gospa Velikoga Hrvatskog Krsnog Zavjeta).
😀Ksiądz, podczas Mszy Świętej poinformował wszystkich zgromadzonych, że nocuje u niego grupa polskich pielgrzymów, podążająca do Međugorje. Spotkało się to z bardzo miłą reakcją uczestników Eucharystii. Było pięknie.
🙏Panie Boże dzięki za chwile wzruszenia.

👋Pozdrawiamy Was.
🙏Z Panem Bogiem i Maryją.