Konsekracja św. Józefowi dzień 9

PRZESŁAWNY POTOMKU DAWIDA, MÓDL SIĘ ZA NAMI

Modlitwa do Ducha Świętego
Przybądź, Duchu Święty, ześlij  z nieba wzięty światła Twego strumień. Przyjdź, Ojcze ubogich,Przyjdź, Dawco łask drogich, Przyjdź, światłości sumień.O najmilszy z gości, Słodka serc radości, Słodkie orzeźwienie!W pracy Tyś ochłodą, W skwarze żywą wodą,W płaczu utulenie. Światłości najświętsza,Serc wierzących wnętrza Poddaj Twej potędze. Bez Twojego tchnienia Cóż jest wśród stworzenia, Jeno cierń i nędze.Obmyj, co nieświęte, Oschłym wlej zachętę, Ulecz serca ranę. Nagnij, co jest harde, Rozgrzej serca twarde, Prowadź zabłąkane. Daj Twoim wierzącym, W Tobie ufającym Siedmiorakie dary. Daj zasługę męstwa, Daj wieniec zwycięstwa, Daj szczęście bez miary.

,,Bóg zadbał o to, aby Józef urodził się w rodzinie królewskiej; pragnął, aby był on szlachetny nawet szlachetnością ziemską. W jego żyłach płynie krew Dawida, Salomona i wszystkich królów Judy”.
św. Piotr Julian Eymard

Święty Mateusz i św. Łukasz podają w ewangeliach, że św. Józef pochodzi z linii królów z rodu Dawida. Prorocy Starego Testamentu zawsze nauczali, że Mesjasz będzie pochodził z rodu Dawida. Maryja, nasza duchowa matka, prawdopodobnie również była potomkinią króla Dawida, ale Nowy Testament nie wymienia jej przodków. Mateusz i Łukasz przedstawiają pochodzenie Józefa, ponieważ pochodzenie Mesjasza od Dawida w linii
męskiej było zapowiedziane i niezbędne. Dlatego Mateusz i Łukasz zdecydowali się je podkreślić, bo chociaż Jezus nie był biologicznym synem Józefa, był jego synem wedle prawa. A jako taki Jezus ma prawo być nazywany potomkiem króla Dawida.

„Zaślubiny” Józefa z Maryją – wydarzenie o wielkim znaczeniu. Józef wywodził się z królewskiego rodu Dawida i jego zaślubiny z Maryją sprawiły, że Synowi Dziewicy – Synowi Bożemu – w myśl prawa należał się tytuł „Syna Dawida”, co było wypełnieniem proroctwa.
papież Benedykt XVI

Święty Józef był królem w Świętej Rodzinie. Nie był królem Nazaretu, Izraela ani żadnego innego kraju. A ponieważ każdy mężczyzna jest królem we własnym domu, św. Józef był królem u siebie. W domu, w Nazarecie, św. Józef był królem, Maryja była królową, a Jezus księciem, czekającym na królestwo przygotowane dla Niego przez Jego Ojca Niebieskiego. Oczywiście Jezus jest Królem Królów i Panem Panów, ale opatrznościowa
miłość Boga wymaga, abyśmy uznali panowanie św. Józefa w Świętej Rodzinie. Jezus sam dał nam przykład miłości synowskiej i szacunku, jaki jesteśmy winni św. Józefowi, naszemu ojcu duchowemu.

Święty Józef jest szlachetnym panem. Wielu świętych często z miłością nazywało św. Józefa swoim „panem”. Święta Teresa z Ávili wyjątkowo często tak go nazywała. Żaden święty, używając tego określenia, nie próbuje twierdzić, że św. Józef jest Bogiem. Święty Józef nie jest Bogiem. Święci czasem używają określenia „pan” w odniesieniu do św. Józefa; jest to oznaką szacunku, z jakim zwracamy się do dygnitarzy i władców. Święci są bogobojni i bardzo chętnie wyrażają swoje synowskie przywiązanie do Maryi i Józefa w pobożnym języku. Na przykład Maryja jest nazywana Madonną. („Madonna” pochodzi od łacińskiego mea domina, czyli „moja pani”. To żeńska forma słowa „pan”).

,,Skoro sam Bóg zechciał, abym był Ci posłuszny [św. Józefie], pozwól, że będę Ci służył, oddawał Ci cześć i kochał Cię jak mojego Pana i Mistrza”.
św. Alfons Maria Liguori

Cały Kościół uznaje św. Józefa za opiekuna i obrońcę. Od setek lat różne cechy jego życia zwracały uwagę wiernych. Właśnie dlatego od wielu lat lubiłem zwracać się do niego serdecznie jak do „naszego ojca i pana”.
św. Josemaría Escrivá de Balaguer

Zwracanie się do św. Józefa jako do „pana” ma również biblijne uzasadnienie. Pamiętacie Józefa ze Starego Testamentu, tego sprzedanego w niewolę przez braci? Przy ponownym spotkaniu po latach bracia nazywają go swoim „panem” (zob. Rdz 44), kiedy ratuje on rodzinę od głodu. Dla nas św. Józef jest kimś więcej niż bratem; jest naszym szlachetnym ojcem duchowym. Jest naszym kochającym ojcem duchowym i panem.
,,Szlachetny św. Józefie, raduję się, że Bóg uznał Cię za wartego zajęcia tego wybitnego stanowiska, na którym, ustanowiony jako ojciec Jezusa, widziałeś tych, których rozkazów słucha niebo i morze, a poddawali się Twojej
władzy”
św. Alfons Maria Liguori

Odmów:

Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu

Modlitwa papieża Leona XIII:
Do Ciebie, św. Józefie, uciekamy się w naszej niedoli. Wezwawszy pomocy Twej Najświętszej Oblubienicy, z ufnością również błagamy o Twoją opiekę. Przez miłość, która Cię łączyła z Niepokalaną Dziewicą Bogarodzicą, i przez ojcowską Twą troskliwość, którą otaczałeś Dziecię Jezus, pokornie błagamy: wejrzyj łaskawie na dziedzictwo, które Jezus Chrystus nabył Krwią swoją i swoim potężnym wstawiennictwem i dopomóż nam w potrzebach naszych. Opatrznościowy Stróżu Bożej Rodziny, czuwaj nad wybranym potomstwem Jezusa Chrystusa. Oddal od nas, ukochany Ojcze, wszelką zarazę błędu i zepsucia. Potężny Wybawco nasz, przybądź nam łaskawie z niebiańską pomocą w tej walce z mocami ciemności, a jak niegdyś uratowałeś Dziecię Jezus z niebezpieczeństwa, które groziło Jego życiu, tak teraz broń świętego Kościoła Bożego od wrogich zasadzek i od wszelkiej przeciwności. Otaczaj każdego z nas nieustanną opieką, abyśmy za Twoim przykładem i Twoją pomocą wsparci – mogli żyć świątobliwie, umrzeć pobożnie i osiągnąć wieczną szczęśliwość w niebie.

Litania do Świętego Józefa:

Kyrie eleison, Chryste eleison, Kyrie eleison.
Chryste, usłysz nas, Chryste, wysłuchaj nas,
Ojcze z  nieba, Boże, – zmiłuj się nad nami.
Synu, Odkupicielu świata, Boże,
Duchu Święty, Boże,
Święta Trójco, jedyny Boże,

Święta Maryjo, – módl się za nami.
Święty Józefie,
Przesławny potomku Dawida,
Światło Patriarchów,
Oblubieńcze Bogarodzicy,
Opiekunie Odkupiciela,
Przeczysty stróżu Dziewicy,
Żywicielu Syna Bożego,
Troskliwy obrońco Chrystusa,
Sługo Chrystusa,
Sługo zbawienia,
Głowo Najświętszej Rodziny,
Józefie najsprawiedliwszy,
Józefie najczystszy,
Józefie najroztropniejszy,
Józefie najmężniejszy,
Józefie najposłuszniejszy,
Józefie najwierniejszy,
Zwierciadło cierpliwości,
Miłośniku ubóstwa,
Wzorze pracujących,
Ozdobo życia rodzinnego,
Opiekunie dziewic,
Podporo rodzin,
Podporo w trudnościach,
Pociecho nieszczęśliwych,
Nadziejo chorych,
Patronie wygnańców,
Patronie cierpiących,
Patronie ubogich,
Patronie umierających,
Postrachu duchów piekielnych,
Opiekunie Kościoła świętego,
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie,
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie,
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.

P: Ustanowił go panem domu swego.
W: I zarządcą wszystkich posiadłości swoich.

Módlmy się:
Boże, Ty w niewysłowionej opatrzności wybrałeś Świętego Józefa na Oblubieńca Najświętszej Rodzicielki Twojego Syna, spraw, abyśmy oddając mu na ziemi cześć jako Opiekunowi, zasłużyli na jego orędownictwo w niebie. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

„Memorare” do św. Józefa

Pomnij o najczystszy Oblubieńcze Maryi, o mój najmilszy opiekunie, Józefie święty, że nie słyszano nigdy, aby ktokolwiek wzywający Twej opieki i Twej pomocy błagający, bez pociechy pozostał.

Tą ufnością ożywiony, przychodzę do Ciebie i z całą ducha gorącością Tobie się polecam! Nie odrzucaj modlitwy mojej, o przybrany Ojcze Odkupiciela naszego, ale racz ją przyjąć łaskawie i wysłuchać. Amen.

Codzienny akt poświęcenia życia św. Józefowi

Mój ojcze i mój opiekunie, powierzam Ci się całkowicie, i aby dowieść mojego nabożeństwa do Ciebie, poświęcam Ci dziś swoje oczy, swoje uszy, swoje usta, swoje serce, całą swoją istotę, bez wyjątku. Zatem, o dobry ojcze, skoro jestem Twój, trzymaj mnie i strzeż jako swoją własność. Amen.

św. Józefie módl się za nami!
św. Józefie prowadź nas!

Wieczór

Ef, 5, 21-28; 6, 1-4

Bądźcie sobie wzajemnie poddani w bojaźni Chrystusowej. Żony niechaj będą poddane swym mężom, jak Panu, bo mąż jest głową żony, jak i Chrystus – Głową Kościoła: On – Zbawca Ciała. Lecz jak Kościół poddany jest Chrystusowi, tak i żony mężom – we wszystkim. Mężowie, miłujcie żony, bo i Chrystus umiłował Kościół i wydał za niego samego siebie, aby go uświęcić, oczyściwszy obmyciem wodą, któremu towarzyszy słowo, aby samemu sobie przedstawić Kościół jako chwalebny, nie mający skazy czy zmarszczki, czy czegoś podobnego, lecz aby był święty i nieskalany. Mężowie powinni miłować swoje żony, tak jak własne ciało(…)

Dzieci, bądźcie posłuszne w Panu waszym rodzicom, bo to jest sprawiedliwe. Czcij ojca twego i matkę – jest to pierwsze przykazanie z obietnicą – aby ci było dobrze i abyś długo żył na ziemi. A [wy], ojcowie, nie pobudzajcie do gniewu waszych dzieci, lecz wychowujcie je w karności, napominając, jak [chce] Pan.

Rozważanie:

Panie Jezu! Ty przez posłuszeństwo Ojcu Niebieskiemu okazałeś najpełniej swoją miłość do Niego i do nas – grzesznych. Miłość prowadzi i nas do posłuszeństwa, a posłuszeństwo jest wyrazem miłości. Przykazanie „czcij ojca twego i matkę” ma swoją obietnicę „aby ci było dobrze i abyś długo żył na ziemi”. Panie! Ty Apostołów, Kościół i każdego z nas traktujesz jak dzieci umiłowane. Dlatego wychowujesz nas do posłuszeństwa przez zachęty, ale i przez karcenie i napominanie. Naucz nas żyć w posłuszeństwie i miłości.

Rachunek sumienia:

Dziękuję Ci Boże Ojcze za Twoją ojcowską miłość do nas. Dziękuję, że w Jezusie, Twoim Synu dałeś nam przykład posłuszeństwa i miłości. Dziękuję Ci za Twoją łaskawość i dziękuję za karcenie, w którym jest też Twoje miłosierdzie. Bo karcisz, ale nie odrzucasz nas.

Przepraszam Cię Jezu, że często jak św. Piotr chciałbym, abyś Ty był posłuszny mnie a nie ja Tobie.

Czy otaczający cię ludzie mogą uczyć się od ciebie posłuszeństwa?
Czy wychowujesz zależnych od ciebie w karności?
Czy dla „świętego spokoju”nie jesteś pobłażliwy dla grzechu?
Czy sam umiesz przyjmować karcenie i napominanie w duchu wiary i wdzięczności za czuwanie nad tobą?

Proszę Cię Duchu Święty naucz mnie świętego posłuszeństwa. Naucz troski o najbliższych, o braci w wierze, o błądzących. Naucz mnie wymagać najpierw od siebie. Naucz mnie napominać z miłością.

Nie upominaj, kiedy czujesz oburzenie z powodu popełnionego uchybienia. — Zaczekaj do następnego dnia, albo i dłużej. — Wtedy dopiero, ze spokojem i czystą intencją, nie omieszkaj udzielić upomnienia. — Więcej zyskasz jednym serdecznym słowem niż trzygodzinną kłótnią. —Powściągaj swój temperament”
(św. Josemaria)

Jezu! Maryjo! Józefie święty! – kocham Was – ratujcie dusze!
Święta Maryjo – Pokorna Służebnico Pana! Módl się za nami.
Św. Józefie – módl się za nami!.

Koszyk na zakupy